1 procent podatku – to dużo czy mało?

1 procent podatku – to dużo czy mało?

Już od ponad 16 lat Polacy cieszą się wyjątkowym przywilejem, jakim jest możliwość wzięcia udziału w akcji 1 procent podatku. Być może zdarzyło ci się słyszeć o tej inicjatywie lub widzieć reklamę w mediach, w której celebryta lub podopieczny jakiejś organizacji charytatywnej apeluje, aby ten 1 procent podatku właśnie przekazać na konkretny cel. Jeśli wydaje ci się, że w gruncie rzeczy to mała kwota i zastanawiasz się, o co tyle zamieszania, przeczytaj na czym polega akcja oraz dlaczego jest taka pożyteczna.

​1 procent podatku – o co chodzi?

Akcja 1 procent podatku wystartowała w 2004 roku, a jej głównym założeniem było wsparcie wybranych decyzją polskich obywateli organizacji pożytku publicznego. Każda osoba, która jak co roku rozlicza się ze swojego podatku dochodowego, ma prawo przekazać sumę równą 1 procentowi podatku na wskazaną przez siebie inicjatywę. Instytucja, która otrzymuje wsparcie musi być uznana za organizację pożytku publicznego według ustawy prawnej, która dotyczy ich działalności.

​1 procent podatku – czy taka akcja ma sens?

Pojedyncza kwota z jednego procenta podatku nie sprawia wrażenia zbyt imponującej sumy, jednak akcja przynosi bardzo dobre efekty, dzięki temu, że Polacy jednoczą się w pomaganiu. W roku 2019 udało się łącznie zebrać prawie 875 milionów złotych, które zostały rozdzielone pomiędzy organizacje pożytku publicznego. Do akcji warto dołączyć tym bardziej, że pieniędzy z podatków i tak nie można zatrzymać, a jeśli nie zdecydujesz się wskazać żadnej dobroczynnej instytucji, powędrują one do budżetu państwa.

​1 procent podatku – jak dołączyć?

Jeśli chcesz wziąć udział w akcji i wiesz już jaką organizację pożytku publicznego chcesz wesprzeć, przeczytaj krótką instrukcję, jak to zrobić na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/. Informacje, które będą ci potrzebne to numer KRS organizacji oraz wyliczona kwota równa 1 procentowi Twojego podatku. Przekazać pieniądze możesz zarówno wypełniając tradycyjny formularz podatkowy, jak i rozliczając się przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Poradnia psychiatryczna – z jakimi problemami można się tam udać?
Previous Post Poradnia psychiatryczna – z jakimi problemami można się tam udać?
Tłumacz przysięgły – poznaj zakres jego obowiązków
Next Post Tłumacz przysięgły – poznaj zakres jego obowiązków