Choroba lokomocyjna to schorzenie powodujące nieprzyjemne dolegliwości podczas poruszania się różnymi środkami transportu. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Co ją powoduje i czy można jej jakoś zapobiec?
Skąd bierze się choroba lokomocyjna?
Wymioty, nudności, blada skóra i trudności z oddychaniem podczas jazdy to symptomy choroby lokomocyjnej. To reakcja organizmu na różnice w bodźcach docierających z zewnątrz. Jadąc samochodem lub lecąc samolotem, sygnały docierające z niektórych części ciała do mózgu są sprzeczne. Organizm odczuwa, że jest w miejscu, a jednak oczy odbierają obraz, jak gdyby się poruszał. Taka sytuacja i dodatkowe ruchy głowy spowodowane nierówną drogą powodują wystąpienie objawów choroby lokomocyjnej. Najczęściej spotykane są one u dzieci, ale także zdarzają się dorośli cierpiący z tego powodu.
Choroba lokomocyjna – jak ją leczyć?
Najpopularniejszym sposobem walki z tym schorzeniem jest zażywanie tabletek przed wyruszeniem w podróż. Dostępny bez recepty i najczęściej stosowany przez Polaków jest Aviomarin i Lokomotiv. Chociaż te leki są skuteczne, to ich zażywanie wiąże się ze skutkami ubocznymi. To raczej nic groźnego, ale osoby je przyjmujące odczuwają otępienie i silne zmęczenie. Po jakimś czasie te objawy mijają. Można również spróbować naturalnej metody zwalczania nieprzyjemnych skutków choroby lokomocyjnej. Niektórzy w tym celu stosują imbir, który powstrzymuje wymioty i nie powoduje niepożądanych objawów.
Choroba lokomocyjna – jak jej zapobiegać?
Poza tradycyjnym leczeniem choroby lokomocyjnej, warto także spróbować innych metod, które mogą pomóc. Oczywiście nie są one tak skuteczne jak leki, ale znajdą się osoby, którym pomogą. Najlepszym sposobem będzie zwiększenie komfortu podróży – wybór trasy z mniejszymi uskokami na drodze, zadbanie o odpowiednią temperaturę w aucie i dostęp do świeżego powietrza. Na pewno należy odrzucić ciężkostrawne posiłki i napoje gazowane. W ciągu dnia dobrze jest robić krótkie postoje. Warto zadbać także o zmniejszenie bodźców, w związku z czym muzyka nie powinna być za głośno. Osoba z chorobą lokomocyjną powinna siedzieć przodem do kierunku jazdy i unikać patrzenia w boczne szyby. Podróże autobusem i innymi publicznymi środkami transportu będą cięższe, dlatego lepiej wybierać samochód. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, to warto zająć miejsce w autobusie jak najdalej od kół, a w samolocie usiąść blisko skrzydła. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest ruszanie w podróż w nocy, ponieważ sen to świetne lekarstwo.